Pielgrzymka Polaków z Białorusi do Polski – sierpień 2014

Ponad pięćdziesięciu Polaków na stałe mieszkających na Białorusi, w Grodnie i Sopoćkiniach, przyjechało do Polski, aby przez ponad tydzień pielgrzymować po macierzy, zwiedzając miejsca kultu religijnego oraz historyczne polskie zabytki i turystyczne atrakcje. Pielgrzymkę zorganizowała społeczna działaczka Stanisława Szulikowska, która też pochodzi z Grodzieńszczyzny, gdzie urodziła się imieszkała do 12-go roku życia. Miłość do Kresów Wschodnich przetrwała w sercu i pamięci pani Stanisławy i stąd wzięła się potrzeba organizowania pielgrzymek dla rodaków, którzy pozostali za polską granicą.

Przyjazd Polaków z Białorusi to kolejna taka inicjatywa, jaką wsparła Fundacja Supra. Ponad dwa lata temu na zaproszenie Fundacji przyjechały trzy działaczki Związku Polaków naBiałorusi, które skorzystały zrehabilitacji w Dusznikach Zdroju. Działalność Fundacji jest bardzo rozległa – mówi jej prezes Radosław Poraj-Różecki – generalny cel to wspieranie inicjatyw służących ochronie życia i zdrowia poprzez promowanie świadomości i profilaktyki zdrowotnej. Organizacja prowadzi też Program im. Władysława Jakowickiego – lekarza Wojska Polskiego, oficera I Brygady Legionów Polskich, profesora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Cel programu to leczenie, rehabilitacja i rekonwalescencja Polaków z Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu i Rosji. Szczególnie: żołnierzy AK, WP, Sybiraków, więźniów stalinowskich oraz działaczy organizacji mniejszości narodowych jak: Związki Polaków, Stowarzyszenia i Kongresy.

1 komentarz do “Pielgrzymka Polaków z Białorusi do Polski – sierpień 2014

1. Pingback: clindamycin hcl 300 mg

Możliwość komentowania została wyłączona.